Investice do umění

13.11.2018

Zájem o investice do uměleckých děl roste. Nechte si s výběrem poradit od zkušeného galeristy. Velmi oblíbené je české umění do roku 1950. Podívejte se, jak správně investovat do umění.

Jak investovat do uměleckého díla

Nejlepší investice je ta, která se vám líbí. Zaměřte se ale i na určitá kritéria, například na to, kde bylo dílo vystaveno nebo jaké ocenění získalo. O umělecký kousek, který je z uznávané sbírky či byl vystavován na mnoha místech, je většinou větší zájem než o ten, co nikdo nezná. Dílo můžete koupit na aukci uměleckých děl. Počítejte však s tím, že likvidita u umění je trochu nižší.

Pokud jste trpěliví, investice do umění je ta správná volba.

Na co si dát při výběru pozor

Investování do umění může přinést výnosy, ale zároveň na sebe váže určitá rizika. Jak s ním začít? Nejprve si na webu dohledejte potřebné informace. Je třeba vědět, jací autoři se nabízejí. Dalším krokem je seznámit se s prostředím aukční síně. První aukce se zúčastněte jen pasivně a nahlédněte do toho, jak událost probíhá. Důležité je stanovit si nejvyšší hranici, kolik jste ochotni za umělecké dílo nabídnout. Umění přestává být investicí pro vnoučata a ceny se vyšplhají cca za 5 let. Investování do umění není tedy pro ty, kteří jsou netrpěliví. Po seznámení s nabídkou děl a procesem aukce, můžete začít nakupovat.

Pokud začínáte, vybírejte podle toho, co se vám líbí a nakupujte z širšího okruhu autorů.

A na co si dát pozor? Dohledejte si historii díla, abyste si byli jistí jeho pravostí. S výběrem nespěchejte a nakupujte prostřednictvím galerií či aukčních síní. Z hlediska plagiátů je nejbezpečnější kupovat obrazy od současných autorů, u starších obrazů totiž častěji hrozí, že budou kopiemi.

Investice do podílových fondů

Netroufáte si na investování sami, ale chcete své peníze zúročit? Vyzkoušejte investice do podílových fondů, které jsou vhodné pro začátečníky. Tyto fondy spravují investiční společnosti. Vkládat můžete jak menší, tak i větší částky. Jejich zhodnocení se projevuje v průběhu několika let.


Nejste si jistí jaký typ investice zvolit? Společně přijdeme na nejlepší řešení jak zhodnotit právě vaše peníze.