Jak vzniklo zdanění fotovoltaických elektráren
Mezi lety 2009-2010 vypukl v naší zemi tzv. solární boom, při kterém se nainstalovalo přes 9000 solárních elektráren. Jak investory ovlivnilo následné zdanění?
Vzhledem k propadu cen se návratnost pohybovala okolo 5 let. Zavedení solární daně v roce 2010 znamenalo pro spoustu investorů finanční problémy. Za 4 roky přišla další změna zákona v podobě úpravy a prodloužení odvodu pro část projektů.
Daň z příjmu ze solárních elektráren
Daň z příjmu prošla v posledních letech několika změnami a stejně je tomu i u daně z příjmu z provozu solárních elektráren. Musíte splnit hned několik povinností.
Je nutné registrovat fotovoltaiku
Musí vám udělit licenci k provozu
Musíte oznámit zdroj příjmu správci daně
Po obdržení licence od Energetického regulačního úřadu a získání povolení k vykonávání činnosti, vzniká provozovateli elektrárny povinnost registrovat se k dani. Tuhle skutečnost musí oznámit příslušnému správci daně. Pokud si tedy provozovatel postaví elektrárnu, zaregistruje a získá licenci, je nutné odvádět daň z příjmu.
Mezi lety 2009-2010 se v ČR nainstalovalo přes 9000 solárních elektráren
Dodatečné zdanění fotovoltaických elektráren
Od 1. 5. 2016 došlo ke změně zdaňování z příjmu solárních elektráren. Příjmy nově spadají do kategorie tzv. ostatních příjmů. K dodatečnému zdanění solárních elektráren došlo právě proto, že výnosy byly příliš vysoké a stát musel rozdávat velké příspěvky.
Spousta investorů se kvůli dodatečnému zdanění potýká s finančními problémy.
Spousta investorů se kvůli dodatečnému zdanění potýká s finančními problémy a nezvládají splácet úvěry, ze kterých si fotovoltaiky postavili. Díky tomu, že se podnikatelé na počátku ujali příležitosti, stát musel vydávat vyšší příspěvky na výstavbu. Energetický regulační úřad se proto rozhodl, že zavede dodatečné zdanění ve výši 26 % zpětně. To se investorům nelíbilo a podali na ERÚ trestní oznámení. Nicméně neúspěšně a daň je po roce 2013 stanovena na 10 %.