Tržní cena nemovitostí v ČR

05.10.2020

Pořízení vlastní nemovitosti je v Česku rok od roku dražší. Rostoucí ceny nemovitostí činí z vlastního bydlení luxus, který si nemůže dovolit každý. I přesto, že odhadovat budoucí vývoj ceny bytů a domů je momentálně velmi obtížné, odborníci se shodují, že neexistují reálné důvody, proč by měly ceny v dohledné době klesat. Zejména pražský a brněnský rezidenční trh svazuje poměrně silná paralýza nové výstavby, která je způsobena řadou legislativních překážek.

Na bydlení šetří Češi nejdéle v Evropě

Na byt o rozloze 70 m2 musí Češi vynaložit 11,4 průměrného ročního platu. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte. S naší zemí jsou srovnatelné státy jako Srbsko (11,3 ročního platu), Rakousko (10 ročních platů) nebo Slovensko (9,9 ročního platu). Průměrná transakční cena nových bytů v Česku meziročně vzrostla o necelých 9 % a tradičně jedním z nejdražších středoevropských měst k bydlení je Praha s cenou 3395 EUR/m2 .

Ani krize růst cen nezastavila

S nástupem pandemie koronaviru očekávala řada odborníků, že dojde k mírnému poklesu cen bytů a domů, což by mohlo být cenným impulsem k rozhýbání trhu s nemovitostmi. Ve skutečnosti tržní ceny nemovitostí rostou navzdory koronavirové krizi dál. Dle studie společnosti Deloitte vzrostly v Praze a krajských městech letos ve druhém čtvrtletí meziročně ceny bytů v průměru o 10,4 % na 67 000 Kč/m2 . Tempo růstu bylo dokonce třetí nejvyšší za poslední dva roky. Nejvíce zdražovaly byty v Liberci (27,6 %), Ústní nad Labem (24,7 %), Zlíně (22 %) a Plzni (21 %).

Za bydlení ve velkých městech si připlatíme

V Praze tlačí ceny nahoru nedostatek volných bytů ve městě i okolí. Bydlení je v hlavním městě ve vztahu k průměrným platům nejdražší ve střední Evropě. A levnější to dle developerů nebude minimálně v následujících dvou letech. Podobný trend se začíná projevovat také v Brně. Byty tam v posledních dvou letech zdražují dokonce rychleji než v Praze.

Proč rostou ceny nemovitostí? Zdlouhavé stavební řízení i zastaralé územní plány

Jednou z hlavních příčin růstu cen v posledních letech je neuspokojená poptávka po vlastním bydlení. Za nedostatkem nových nemovitostí k prodeji stojí především zastaralé a neaktualizované územní plány měst a velmi nízký počet vydaných stavebních povolení. Schvalovací procesy stavebních řízení jsou příliš zdlouhavé, čímž brzdí výstavbu nových realit. Dle údajů Světové banky máme nejpomalejší stavební řízení v rozvinutém světě a řadíme se na 157 místo. Ceny nemovitostí ovlivňuje také nedostatek nájemního bydlení či zájem o nákup nemovitostí ze strany zahraničních investorů.

Kdy se zlepší dostupnost vlastního bydlení?

I přesto, že se českému stavebnictví v posledních letech dařilo, letos je pozitivní vývoj přibrzděn a stavební produkce za prvních sedm měsíců klesla o 5,7 %. Ve vykazovaných výsledcích se od dubna začaly projevovat důsledky epidemie a s ní spojeného nouzového stavu. Ovlivněno bylo také vydávání stavebních povolení. Některé stavební úřady omezily úřední hodiny a kontrolní prohlídky, nižší zájem byl také ze strany stavebníků. Počet dokončených bytů tak v lednu až červenci letošního roku meziročně pokles o 7,4 %. Impulsem ke zlepšení situace na trhu s bydlením by mohlo být zjednodušení legislativy týkající se stavebních řízení v podobě nového stavebního zákona, který by měl povolování staveb výrazně zkrátit. O jeho finální podobě se však ještě bude na půdě Poslanecké sněmovny ČR diskutovat. Ambice ministerstva pro místní rozvoj jsou takové, aby byl platný na jaře roku 2021 a postupně pak nabýval účinnosti od poloviny roku 2023.

Zaujalo vás investování do nemovitostí?

Zjistěte víc v našem katalogu.