Vyplatí se České státní dluhopisy?

19.03.2019

Česká republika začala opět nabízet dluhopisy. U běžných občanů vyvolaly velké ohlasy, zkušené investory nechávají spíše chladnými. Proč?

Co jsou státní dluhopisy?

Státní dluhopisy se vydávaly v letech 2011-2014. Po dlouhé odmlce byl vydán v roce 2019 takzvaný Dluhopis republiky. Jedná se o zaknihovaný cenný papír, jehož splatnost je 6 let. Podle vyjádření vlády má být jeho primární výhodou absence jakýchkoliv poplatků a zajímavý výnos.

Plusem státního dluhopisu má být i jeho likvidita - držení není podmíněno šestiletou splatností. I když dobu držení může investor zkrátit bez rizika sankcí, je třeba počítat s faktem, že výnos není konstantní, a tak se zhodnocení během prvních let příliš nevyplatí.

Reálné zhodnocení vložených peněz do státních dluhopisů se vlivem inflace nekoná.

Jaký je výnos?

Abychom byli konkrétní, je třeba se na výnos státního dluhopisu podívat přesněji. Ten není konstantní, ale zvyšuje se v čase. Dluhopis republiky nabídne první rok zhodnocení 0,5 %, což je hodnota počáteční, která v průběhu let vyroste až na zhodnocení 4,5 % za poslední rok. Průměrné zhodnocení má činit 2,07 procenta. Samozřejmě před zdaněním.

Problém jménem inflace

Aktuální inflace se pohybuje kolem 2 %. Zkušeným investorům tato hodnota napovídá jediné - při porovnání s průměrným výnosem státního dluhopisu lze pochybovat o tom, že by alespoň pokryl inflaci. Reálné zhodnocení vložených peněz se tedy nekoná.

Korporátní dluhopisy nabízejí obvykle mnohem výhodnější podmínky - vyšší a fixní úroky a pravidelné vyplácení výnosů.

Je nějaká alternativa?

Rozhodně ano. Zájemci o investice do dluhopisů nemusí volit jenom ty státní. Existují také firemní dluhopisy. Tzv. korporátní dluhopisy nabízejí obvykle mnohem výhodnější podmínky. S nimi souvisí především fixní úroky, vyšší úroky oproti dluhopisům státu, pravidelné vyplácení výnosů a u mnohých firem také dobrá likvidita založená na faktu, že většina eminentů umožní zpětný odkup.


Potřebujete se poradit? Společně přijdeme na nejlepší řešení jak zhodnotit právě vaše peníze.